Vzkaz přes zdi vězení

Report z demonstrace před vazební věznicí Pankrác. Převzato od Anarchistické federace.

Na sobotu 6. června byla před vazební věznici v Praze na Pankráci svolána solidární demonstrace s anarchisty uvězněnými v rámci operace Fénix. Byla jednou z dalších akcí na podporu stíhaných, kam patří mj. kolektivní psaní dopisů či podpůrné akce v zahraničí (naposledy ve Stockholmu), nehledě na podnět adresovaný Generální inspekci bezpečnostních sborů a Městskému státnímu zastupitelství v Praze, který podepsaly desítky „osobností“.

Na Pankráci se v horkém podvečeru sešlo na padesát lidí, které ze tří stran pilně natáčeli „tajní“ policisté. V 18.30 se vydali před hlavní vjezd do věznice, kde byl přečten projev. V něm bylo řečeno, že operace Fénix by se dala oprávněně považovat za směšnou, kdyby během ní ovšem nezůstalo několik lidí za mřížemi. Nevěříme v policejní složky, jelikož ty jsou tu s celou svojí výzbrojí, technikou a metodami mimo jiné proto, aby nás mohly účinně šikanovat. Věznění aktivisté mají naši plnou podporu. Po proslovu došlo na skandování: „Touhu po svobodě represe nezastaví!

Mezitím byly přítomným rozdány letáky s krátkým dopisem vězněného Petra, v němž děkuje za podporu, a s básní „Jaké to je?“, kterou se zpoza mříží, věrný svému pacifistickému postoji, obrací ke svědomí příslušníků represivního aparátu. A jedna z účastnic symbolicky bránila tajným v natáčení.

Následoval krátký přesun s jedním transparentem a za doprovodu „batohového sound systému“, z nějž se linuly písně kapely VAP, ve které Petr zpíval. U boční strany věznice, odkud bylo dobře vidět do zamřížovaných oken, se pak ozýval mohutný rámus vyluzovaný píšťalkami a skandování „Naší zbraní je solidarita“. To vše ještě podpořila hlasitá hudba z přistavené dodávky. Po dvaceti minutách rámusení se přítomní vydali městem k ruzyňské věznici, kde je zadržován Petr.

Na Ruzyni se po nějaké době sešel přibližně stejný počet demonstrantů, a přibyl další transparent „1. český terorista – operace Fénix“. Opět se skandovalo a pouštěla se hudba z auta. Po půl hodině lidé obešli celý areál věznice za doprovodu „batohového sound systému“.

Na jednom z dobře viditelných míst se udělala zastávka a opět se skandovalo. Z oken mávali vězni, avšak okna Petrovy cely vedou do vnitrobloku, takže akci na svou podporu nemohl vidět. Pak se demonstranti vrátili před vchod, pouštěla se hudba a skandovalo se. Po deváté hodině večer akce končila, podle policie zřejmě pomalu, a tak neopomenula zopakovat varování, ať „účastníci neohlášeného shromáždění opustí toto místo, jinak bude použito policejní síly“.

11350547_439513776227818_5674197703743855780_n11390010_439513739561155_4573431107008367082_n