Jak pomoci?

V situacích, kdy celé anarchistické/radikálně-levicové hnutí čelí soustředěné státní represi hned na několika „frontách“, je každá pomoc se zmírňováním jejích dopadů více než vítaná. Nechceme organizovat žádnou centralizovanou solidární kampaň, ze zkušeností ze zahraničí totiž víme, že nejúčinnější a nejúspěšnější proti takovému útoku nakonec může být jen různorodá, tvořivá kampaň překračující hranice států vedená rovněž na několika „frontách“ najednou. Níže si můžete přečíst pár nápadů, jak konkrétně pomoci, možností je ale samozřejmě mnohem víc-představivosti a iniciativě se rozhodně meze nekladou…

Vyzýváme k solidární podpoře všech čtyř obviněných a v tuto chvíli hlavně Martina, který je o hladu. Možností je celá řada, udělat se dá mnoho i v malém počtu lidí:

 • Řekněte lidem o této kauze. O Fénixu bylo rozšířeno mnoho dezinformací. Policie a média si daly záležet a vytvořily vyprávění, ve kterém jsou anarchisté největší hrozbou společnosti. Příběh o teroristech, plánujících útoky na nevinné lidi, které policie hrdinně dopadla. Tento příběh je založený na zájmu autorit a represivních složek, ne na realitě. Vyprávění se musí uvést na pravou míru dřív, než Fénix 4 stane před soudem. Je potřeba, aby se lidé poučili, což pomůže předejít podobným represím v budoucnosti.

 • Distribuuj tento pamflet a další materiály: soubory k tisku, benefiční trika, placky a další věci jsou k dispozici na antifenix.noblogs.org. Rozšiř své distro o informační a podpůrný materiál nebo vytiskni a dones letáky na koncert, šiř je mezi přáteli nebo ve svém okolí.

 • Je možné navštívit, volat nebo psát vedení vazební věznice Pankrác a požadovat dodržování vlastních směrnic o stravě lidí, které vězní:
  Pankrác: Vězeňská služba ČR, Vazební věznice Praha-Pankrác, P. O. Box 5, 140 57, Praha 4, telefon: +420 261 031 111, e-mail:
  vvpankrac@vez.pan.justice.cz.

 • Je možné organizovat solidární demonstrace, jako např. solidární skupina v Petrohradu.

 • Organizovat lze také informační akce ve vašich městech, jako např. přátelé ze Stockholmu.

 • V zahraničí můžete vyvíjet tlak na ambasádu, jako to udělali např. přátelé v Edinburghu.

 • Informuj se o kauze na AntiFénix (antifenix.noblogs.org) kromě sledování internetu můžeš přijít podpořit jakoukoliv z plánovaných akcí.

 • V tuto chvíli je velice důležitá také finanční podpora. Právní pomoc zatčeným a dalším obviněným je spojena s velkými finančními výdaji. Finance také použijeme na hrazení vězeňských poplatků a zaplacení balíků s jídlem a ostatními věcmi, které ve vězení nejsou k dispozici (knihy, rádio, psací potřeby, holící strojek, telefonní karty, hygienické potřeby atd.). Budeme rádi za uspořádání jakékoliv benefiční akce. Zde je bankovní spojení pro finanční pomoc:

8760190237/0100
IBAN CZ98 0100 0000 0087 6019 0237
SWIFT CODE: KOMBCZPPXXX (KOMBCZPP).

Pokud chcete poslat peníze jiným způsobem, napište na antifenix (A) riseup.net.

 • Ne všichni máme peníze navíc. Cestou k jejich získání jsou benefiční akce: koncerty, večeře, grilovačky, bar nebo upečení dortu, který prodáte na nějaké kulturní akci.

 • Podpora se dá vyjádřit také jakoukoliv činností, ve které se angažujete. Mohou to být benefiční koncerty, skateové sessions, graffity, bannery, squatování, skládání písní apod. Všechnu moc imaginaci. Kreativitě se meze nekladou.

Téměř cokoliv se dá směřovat proti represím nebo na podporu stíhaných. Jak píše Petr ve svém dopise:
„Drazí přátelé,
mým největším a nejvroucnějším přáním je, abyste zůstali takoví, jací jste, a nenechali se zastrašit. Mým celoživotním krédem je víra v lidi jako takové a i pobyt ve vězení mě v tom pouze utvrzuje. I tady mezi vězni a bachaři nacházím v lidech tolik touhy po opravdové svobodě, až jsem tím sám zaskočen.
Opatrujte se a děkuji.
S bratrským objetím Petr S.“

Nicméně přemýšlejte, jakou formu akcí a podpory zvolit, abyste situaci ještě nezhoršili.

 

Leave a Reply