Stručný report z hlukové demonstrace na podporu vězněného anarchisty (afed.cz)

support na petrově 3

transparent na podporu Martina – Petrov, Brno.

Ve čtvrtek 9. června zahájil náš kamarád, státem vazebně vězněný anarchista Martin Ignačák protestní hladovku. Díky špatné propustnosti informací skrze vězeňské zdi, jsme několik dní žili v tom, že hladovku zahájil již dříve. Zatímco jsme se obávali o jeho zdraví, média informace o hladovce v naprosté většině zcela ignorovala. Na Martinovu podporu proběhlo v poslední době několik hlasitých akcí. Podobně jsme se sešli i navečer v neděli 5. června na již tradičním místě před vazební věznicí na pražské Pankráci.

Účastníci akce si dávali na čas, proto vypukla až s půlhodinovým zpožděním za podpory necelých padesáti lidí, kterým sekundoval nezbytný policejní dozor se sledovacím vozem. Po osmé hodině jsme vyrazili na hlučnou procházku kolem zdí vězení k hlavní bráně. Tam propukl parádní hluk a skandování. Někteří rozvinuli transparenty, další vytasili různé nádobí a rámusidla, jiní se spolehli na vlastní hlasivky. Několik vězňů mávajících z oken nám bylo důkazem, že jsme krásně slyšet po celé base (jistě k velikému potěšení vedení).

Na závěr se shromáždění improvizovaným pochodem s transparentem v čele přesunulo zpět na výchozí plácek. Tentokrát se sice nekonala žádná pěvecká vystoupení jako minule, zato jsme chvílemi zněli jako poměrně slušně sehraný samba band. Konec se nesl ve znamení Martinova emotivního dopisu sestře, jehož upřímná slova nám připomněla, že i když má demonstrace příjemnou atmosféru, celková situace vůbec příjemná není a náš kamarád za zdí čelí enormnímu tlaku.

Všem mám vzkázat, že slyší pozdravy, které mu posíláte přes zdi věznice, veškeré skandování a podpora mu moc pomáhá,“ píše Martinova sestra Pavla o své nedávné návštěvě bratra. Je zjevné, že v tuhle chvíli je podpora na místě (nebo kdekoli jinde) zásadní a akutní. Situace eskaluje a stejně tak by měly naše aktivity. Není na co čekat.

Nesouhlas s represemi a Martinovým uvězněním můžete vyjádřit kupříkladu v pondělí 13. června od 19.00 u Krajského ředitelství Policie v Praze. Nezapomeňte si vzít hlasité náčiní – Martin je zavřený jen o pár ulic dál a byla by škoda ho nepřijít pozdravit. (Více ZDE)