Zvrat v případě Igora Ševcova. Podle Nejvyššího soudu jde o přestupek (denikreferendum.cz)

Petra Dvořáková informuje na denikreferendum.cz o nejnovějším vývoji v Igorově případu.

Zákaz účasti na anarchistických akcích pro ruského studenta Igora Ševcova zrušil Nejvyšší soud. Anarchista, který byl podle některých osobností trestán za politické smýšlení, tak ve svém případu slaví důležité dílčí vítězství.

Igor Ševcov uspěl u Nejvyššího soudu se svým dovoláním. Dovolání podal jeho advokát Pavel Čižinský kvůli rozhodnutí pražského Vrchního soudu. Podle něj se Igor Ševcov nesměl tři roky účastnit akcí pořádaných anarchistickým hnutím. Nejvyšší soud však jednání obviněného, tedy natáčení jiného anarchisty při sprejování na ruzyňskou věznici, posoudil jako přestupek, nikoliv jako trestný čin. Případ se tak vrací k novému projednání.

Ševcov nyní zvažuje podání žaloby na stát kvůli odškodnému za neoprávněnou tříměsíční vazbu. Nadále trvá vyhošťovací řízení, protože Ševcovovi vypršela kvůli administrativní chybě platnost víza.

„Toto rozhodnutí znamená de facto vítězství, ruší totiž všechna předchozí rozhodnutí. Dokazuje, že trestní stíhání nemělo reálný podklad a že Igorovo jednání nedosáhlo takové škodlivosti pro společnost, že by mohlo být posuzováno jako trestný čin. Myslím, že Nejvyšší soud k případu přistoupil jako jediný apoliticky,“ vysvětlil Deníku Referendum Ševcovův advokát Pavel Čižinský.

Ševcovovým případem se jako první zabýval pražský Městský soud, který v dubnu 2016 ruského studenta odsoudil k dvouletému vyhoštění z České republiky. Odvolací soud pak v červenci 2016 rozhodl o tříletém zákazu účasti na anarchistických akcích. Ševcova se zastaly veřejné osobnosti jako novinář Petr Uhl nebo filosof Jan Sokol, podle nichž soud studenta trestal za politické smýšlení, tedy za anarchismus.

Odborníci upozorňovali, že znění rozsudku je navíc od začátku nejasné. Probační mediační služba proto posílala Ševcovovi seznam akcí, na které nesmí. Seznam tvořila policie, která na něj zařadila i akce ekologického hnutí nebo rozdávání veganského jídla bezdomovcům iniciativou Food not Bombs.

Jako vítězství však zrušení rozsudku nevnímá ten, koho se týká. „Zrušení rozsudku nevnímám jako vítězství. Ano, je fajn, že můžu chodit na demonstrace a bavit se s lidmi na dalších akcích, ale stále je nade mnou soud, který rozhoduje o tom, jestli to můžu nebo ne. Stále jsou nade mnou policajti, kteří mě budou sledovat a omezovat a sbírat o mě informace, aby to pak proti mně využili. Takže podle mě není důvod ke gratulacím,“ komentoval situaci pro Deník Referendum Ševcov.

Ještě předtím, než Ševcova obvinili z podílu na ničení cizí věci, čehož se měl dopustit natáčením sprejování, podezírala ho policie z pokusu o útok na dům ministra obrany Martina Stropnického (ANO). Na zahradě Stropnického domu se tehdy našla zápalná láhev a pachové stopy dovedly strážce zákona právě k Ševcovovi.

Neexistovaly žádné přímé důkazy, naopak existoval kamerový záznam ze studentské koleje, který prokazoval studentovu přítomnost na kolejích v době údajného pokusu o útok. Přesto strávil tři měsíce ve vazbě. Obvinění z teroristického útoku i z podílu na ničení cizí věci se spojila do jedné žaloby, v prvním bodě ho soud uznal nevinným, v druhém vinným.

Za neodůvodněné tříměsíční odnětí svobody nyní požaduje Ševcov od státu odškodné milion a půl korun. Protože ministerstvo spravedlnosti na jeho žádost nereagovalo a zákonná lhůta již uplynula, zvažují Ševcov s Čižinským podání žaloby na stát.

Během tříměsíční vazby navíc vypršelo Ševcovovi kvůli administrativní chybě studentské vízum. V zimě podal neúspěšně žádost o vízum pracovní, nyní tak probíhá vyhošťovací řízení. V Rusku Ševcovovi hrozí stíhání za vyvěšení anarchistické vlajky a rozdávání letáků proti anexi Krymu.

http://denikreferendum.cz/clanek/25231-zvrat-v-pripade-igora-sevcova-podle-nejvyssiho-soudu-jde-o-prestupek