Solidarita v Edinburghu

Následující report nám přišel emailem. Kapitalismus, krize a represe jsou globálním problémem. Proto i naše lokální akce mají mezinárodní rozměr. Děkujeme za podporu!1

Solidarita v Edinburghu

Fénix nebo Pandora stát je vždycky potvora

V pátek 29.5 se skupina lidí sešla před Španělským konzulátem v Edinburghu, aby vyjádřili podporu a solidaritu zadrženým anarchistům / anarchistkám v rámci operaci Pandora, Piñata (Španělsko) a Fénix (ČR). Zároveň takÉ vyjádřily své značné znepokojení nad stavem a vývojem represí vůči antiautoritářským a anarchistickým skupinám a jednotlivcům v obou zemích. Akce na podporu zadržených byla zorganizována místní skupinou Solidarity Federation (SolFed) a byla již šestá v pořadí od začátku roku 2015. SolFed Edinburgh je v posledních měsících velice aktivní a snaží informovat prostřednictvím pravidelných akci před španelskou ambasádou. V Dubnu 2014 byl také uspořádán benefiční koncert a informační večer na jejich podporu.
Vzhledem k tomu že charakter represí ve Španelsku a České Republice je velmi podobný a take diky tomu že velvyslanectví ČR v Edinburghu je soukromy dům na okraji města nevhodný k pořádání protestních akcí, jsme se rozhodli připojit se k akci před španelským konzulátem. Státní represe proti anarchistickému hnutí bývají, ze zkušenosti právě v dobách krize, kdy se lidé poohlížejí po alternativách. Většinou jsou represe na různých místech v Evropě. Mezinárodní solidarita může sehrát velmi důležitou roli a zároveň pomáhá vzniku a rozvíjení vztahů. V průběhu akce jsme různými zpusoby (letáky, plakáty, rozhovory, transparenty) informovali o situaci v obou zemích a i lidé co již věděli o operacích Pandora a Piñata byly překvapení, jak moc podobný průběh MOHOU mít takové policejní akce v různých zemích a tím, že charakter státní moci se moc neliší. Narozdíl od předchozích akcích, toto setkaní nebylo velké a dorazilo pár lidí a nesmlouvavé Edinburské počasí nás záhy zahnalo pryč. Pozitivním výsledkem bylo navázání kontaktu s pořadateli přednášky / diskusního setkaní o justičních represivních opatřeních (zákon Ley Mordaza) D ve Španělsku a o jejich dopadu. Dalším velmi pozitivní výsledkem byl společný “koncenzus” o uspořádání dalšího benefičního koncertu a účast na několika dalších naplánovaných diskusích.
5

4

6

3

2