Olomoucký Deník: Eko-aktivistu z Olomouce zadrželi a připravili o počítač. Měli jej za teroristu

V Olomouckém Deníku vyšel další rozhovor s Tomášem Z., ekologickým aktivistou z Olomouce, kterého koncem dubna zadržela policie při Operaci Fénix:

komando

Eko-aktivistu z Olomouce zadrželi a připravili o počítač. Měli jej za teroristu

Olomouc – Dosud pirátsky osazoval rostlinami nevyužité pozemky v Olomouci nebo domalovával na cesty cyklopruhy. Koncem dubna ale ekologického aktivistu z Olomouce zadržela policie. Podezřívala ho ze zapálení policejního auta v severních Čechách před více než rokem.

Akce Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Fénix také mířila na lidi, kteří měli připravovat bombový útok na vlak.

„Je to absurdní. V době zapálení auta policie jsem byl v zahraničí, což detektivové věděli,” říká Tomáš Z., kterému stále policie nevrátila zabavený počítač, který potřebuje k práci.

Co se vlastně stalo? Jak vám kdo zadržení vysvětlil?
Jediné, co jsem od policie dostal, byl soudní příkaz k domovní prohlídce. V něm byla uvedena spousta nepravdivých informací. Například, že jsem podezřelý ze zapálení policejního auta v Litvínově nebo že patřím do vedení uskupení Síť revolučních buněk, která měla plánovat různé žhářské útoky po České republice.

Na základě čeho policie usoudila, že byste měl být terorista?
Patřil jsem mezi lidi, kteří vedli web o radikálním ekologickém aktivismu. Kromě toho jsem se věnoval guerilla gardeningu nebo cyklistickým aktivitám, kdy jsme ilegálně budovali cyklistické nájezdy přes obrubníky nebo dokreslovali cyklopruhy na stezky. Případně jsem různě měnil znění na billboardech.

Jak se tedy policisté dostali k vaší osobě?
Nevím, jak na podezření přišli, protože i podle materiálů z mojí složky museli policisté dobře vědět, že jsem byl dlouhodobě v zahraničí a na žádném útoku jsem se podílet nemohl. Záminkou jim zřejmě bylo pouze to, že jsem se podílel na chodu jednoho webu, který uveřejnil jedno z prohlášení Sítě revolučních buněk. Ovšem bylo uveřejněno okomentované a současně bylo uvedeno, že se názory redaktorů webu s prohlášením neztotožňují.

O Síti revolučních buněk jste předtím slyšel?
Ano, slyšel, četl jsem o ní na internetu. Ale nikoho, kdo by se k ní hlásil, neznám.

Jak zákrok probíhal?
Přišli si pro mě do bytu mojí přítelkyně, pak mě odvezli k mému domu, kde proběhla prohlídka. V povolení k domovní prohlídce bylo, že žiju ve squattu, což není pravda, mám to pronajaté, bydlím tam se souhlasem vlastníka.

Co se dělo potom?
Při domovní prohlídce mi vzali telefon, počítač, flash disky, SIM karty a kameru. Řekli mi, že pokud věci nevydám dobrovolně, zabaví mi je stejně. Tak jsem jim je dal, nic jiného nezbývalo. Chtěli najít zbytky zápalných zařízení nebo oblečení, které jsem měl mít tenkrát na sobě. Přijde mi to absurdní, zvlášť když se zapálení stalo před rokem a čtvrt.

Jestliže vás měli za teroristu, jak zadržení vypadalo?
Při zatčení bylo asi deset policistů ve třech civilních autech, domovní prohlídce asistovalo dalších čtyřiadvacet těžkooděnců ve třech dodávkách. Počet těžkooděnců vím z protokolu o domovní prohlídce. Měli s sebou psa na vyhledávání výbušnin, celou dobu jsem byl spoutaný. Připadal jsem si jak v kafkovském románu.

Když vás zatkli, prohledali dům. Jak to pokračovalo?
Odvezli mě do Prahy, kde mi na různých místech města odebírali DNA, otisky, pachové stopy, fotili mě. Ještě ten den večer jsem šel do Bartolomějské na výslech. Pak mě odvezli na Pankrác, kde jsem přespal v cele předběžného zadržení. Druhý den ráno byl další výslech, po kterém mě bez obvinění pustili. Stále mají moje věci, nevrátili mi je.

Jak to vypadá s vaším rejstříkem trestů?
Pořád je čistý, nebyl jsem ani z ničeho obviněný.

Jaký je z toho všeho pro vás závěr? Čekáte omluvu?
Nemyslím, že by se mi policie omluvila. I když bych o to rád usiloval, nemám peníze na právníky, abych se snažil získat nějaké odškodnění. Cestu domů jsem si musel platit sám. Bez počítače nemůžu pracovat. Píšu odborné studie pro jednu ekologickou organizaci. Obrátil jsem se na Ligu lidských práv a na ombudsmanku, tak uvidím, zda mi nějak pomohou.
Zdroj: http://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/eko-aktivistu-z-olomouce-zadrzeli-a-pripravili-o-pocitac-meli-jej-za-teroristu-20150527.html