Rojava: Revoluční perspektiva a inspirace praxí. 18.11 v Praze / 21.11 v Brně.

Zveme vás na volné pokračování vzdělávacích večerů na téma vzájemné solidarity s Federací Severní Sýrie. Přijďte na sadu přednášek, diskuzí, dobré večeře a kvalitní zábavy. V blízké budouscnosti také sleduj naše spřátelené kolektivy, které pořádají další akce na podobná témata: Kolektiv 115 připravuje českou premiéru filmu Toz bezi (Prachovka) natočeném v roce 2016 tureckou režisérkou Ahu Öztürk. A Iniciativa Ne rasismu připravuje ve spolupráci s Broken Books české vydání komiksu Kobane Calling od populárního italského kreslíře Zerocalcare.

Tentokrát se program skládá ze dvou bodů:

Mezinárodní komuna v Rojavě a perspektivy civilního organizování

Tekmîl: základní nástroj Kurdské revoluce

18.11. Praha – ASC Klinika (počítej s tancovačkou a překvapením), začátek 19h

21.11. Brno – Tři Ocásci, začátek 19

Internacionalistická komuna v Rojavě a perspektivy civilního organizování

Revoluce v Rojavě je inspirací pro aktivisty, revolucionářky a sociální hnutí po celém světě. Na severu Sýrie zmítaném válkou Kurdské hnutí za svobodu rozvíjí revoluční společnost, inspirovanou myšlenkami demokratického federalismu, založeného na osvobození žen, sociální ekologii a komunalismu. Mezinárodní rozměr této revoluce je vyjádřen nejen solidárními skupinami po celém světě, ale také všemi, kdo se rozhodli do Rojavy jet a být součástí revoluce.

V roce 2017, společně s Kurdským hnutím mládeže, založila skupina lidí z různých zemí Internacionalistickou komunu v Rojavě (The Internationalist Commune of Rojava). Cílem této komuny je dát dohromady znalosti a zkušenosti s mezinárodní perspektivou, učit se, podporovat a organizovat tuto revoluci společně. Jedním z prvních kroků bylo založení první mezinárodní akademie v Rojavě (Academy of şehîd Helîn Qereçox), která začala hostit vzdělávací programy v květnu 2018. Od té doby se několik mezinárodních skupin zapojuje do vzdělávání, aby se později zapojili do různých prací a projektů v občanské společnosti v Rojavě.

Internacionalistická komuna také začala kampaň zaměřenou na sociální ekologii, Make Rojava Green Again, aby přinesla řešení složité ekologické situace, které tato revoluce čelí. Nedostatek vody, vytváření pouští nebo závislost na těžbě ropy jsou některé z hlavních problémů, na kterých potřebujeme pracovat. Společně s touto kampaní vzniklo okolo mezinárodní akademie stromové družstvo na pomoc znovu zalesnit Rojavu.

Na těchto událostech budeme diskutovat o situaci a perspektivách Rojavy s kamarádem, který tam strávil jeden rok a vrátil se před několika měsíci.

Tekmîl: základní nástroj Kurdské revoluce

Je možné kritizovat s respektem a přijmout kritiku bez urážky? Dává smysl sdílet sebekritiku kolektivně? A liší se to od zpovědi v kostele? Tekmîl je jedním ze základních kamenů kurdské revoluce. Nástroj sdílené sebekritiky, kritiky, a reflexe, který má za cíl neustálý osobní a kolektivní posun, jak v každodenním životě, velkých organizačních otázkách i ozbrojených akcích. Přijď si poslechnout jak praktikovat tento až rituální obřad a popovídat si o možnostech využití v naše kontextu.