Omluvy si můžete strčit do zadku: Igor Ševcov, Varšavská trojice a verdikt soudu v kauze bankovních loupěží v německém Aachen

Před několika týdny Igor obdržel stanovisko ministerstva spravedlnosti, které obsahovalo celkem nečekanou zprávu. Ministerstvo anarchistovi vyslovilo omluvu za nezákonný postup orgánů činných v trestním řízení, vyhovělo jeho žádosti o odškodnění a dalo mu čtvrtinu toho, o co žádal, tj. 360 tisíc korun.

V souvislosti s rozsudkem Nejvyššího soudu, který zrušil trest o zákazu vstupu na anarchistické akce, a dnes i s omluvou a odškodněním ze strany ministerstva spravedlnosti, dost často slyšíme otázky ohledně Igorovy situace. Od mnoha lidí zaznělo, že po takových krocích ze strany státních institucí je tak nějak logické, že pronásledování a šikana Igora je u konce, že je už konečně svobodný, že spravedlnost zvítězila a dokonce že stát není nakonec tak špatný, že se umí i omluvit za veškerou srandu, které jsme mohli přihlížet poslední dva roky. Za takových okolností je potřeba trochu vyjasnit situaci.

Zaprvé, Igor ani teď není v bezpečí a jeho kauza není u konce. Stále čelí deportačnímu řízení, možná bude čelit přestupkovému řízení a před několika týdny mu bylo zamítnuto odvolání proti rozhodnutí o nevydání zaměstnanecké karty, což znamená komplikaci jeho boje za možnost zůstat. Policejní sekce terorismu a extremismu ovlivňuje rozhodnutí ministerstva vnitra vyjádřeními, ve kterých píše, že Igor je nebezpečný extremista narušující veřejný pořádek, napojený na lidi obviněné z teroristických útoků a že tyto lidi veřejně podporuje. V této situaci se Igor nachází v citelném fyzickém omezení: nemůže vyjet za hranice tzv. České republiky a například je mu upíráno potvrzení o legalitě pobytu z důvodu právě probíhajícího vyhoštění.

Zadruhé, ani když tento stav skončí, nebude to pro Igora ani pro jeho známé, ani pro nikoho ve světě znamenat konec šikany ze strany policie a hrozby státní perzekuce. A proto dokud tady jsou hranice, vězení a policie, není důvod oslavovat. Bezesporu se 360 tisíc hodí a dají se využít prospěšně. Avšak na to, že ministerstvo spravedlnosti vyslovilo omluvu Igorovi, říkáme: omluvy si můžete strčit do zadku.

Vy všichni, kteří jste z této omluvy byli nadšení a měli jste pocit, že se stal zázrak a stát není nakonec tak špatný, můžete přesměrovat svoje nadšení a pozornost na jiné důležité věci:

1) Případ Varšavské trojice, skupiny anarchistů obviněných z pokusu o podpálení policejních vozidel. Dne 31. května začala první soudní zasedání. Právě teď je potřeba vyjádřit solidaritu a podporu mladým lidem, čelícím hrozbě dlouholetého vězení. Sledujte: wawa3.noblogs.org/

2) Dne 7. června proběhlo finální soudní líčení v případu anarchisty a anarchistky obviněných ze série vyvlastnění bank v německém Aachen. Zatímco anarchista byl osvobozen, naše soudružka dostala sedm a půl roku ve vězení, ačkoliv v případě není dostatek důkazů.
Sledujte: solidariteit.noblogs.org

3) V neposlední řadě pětice lidí v kauze Fénix má před sebou ještě
dlouhé tahanice a možná ještě delší tresty, stejně tak jako lidé obvinění v kauze Fénix 2. Sledujte antifenix.cz

Omluva je dost málo, když víme, že ve stejných aktivitách budete
pokračovat. Omluva spíše vypadá jako nutnost, kterou musíte podstoupit, aby šikanování subverzivních proudů bylo zase legitimní. Pro nás nikdy nebylo a nebude. S novými taktikami musí přijít i nová kritika. Nás neuchlácholíte.

*Zločin není „vykrást“ banku, ale založit ji*