Igorův nový rozsudek

12963949_1170636062949051_4773280919851145143_n

“Mom, I’m special!”

Náš kámoš Igor Š. obdržel písemnou verzi rozsudku odvolacího soudu (k přečtení zde), který jej 20. července odsoudil k tříletému zákazu účasti „na manifestacích, demonstracích, pochodech a veřejných shromážděníchanarchistického hnutí“. Zveřejňujeme rozsudek v celém znění.

Není z něj sice zcela jasné, jak se tento trest bude uplatňovat, už teď si ale uvědomujeme, že to pro Igora bude znamenat hodně velké omezení na svobodě. Nevíme ani, jak by soud případně určil, co je anarchistická akce a co už ne. Jak trefně podotkl Igorův právník: „Nechápu, jak by to rozlišovali. Vždyť kdo ví, každá společenská akce může znenadání přerůst v anarchistickou.“ Lépe bychom to neřekli.

Z rozsudku nevyplývá, kdo a jak bude rozhodovat, zda je konkrétní akce či událost pořádána anarchistickým hnutím. Je ale zcela jasné, že se břemena vymezování anarchistických akcí ujmou rádi hoši z ÚOOZ, například nakorbený hromotluk kap. Milan Kavka. Igor bude muset pravděpodobně před každou podobnou událostí dojít na probační úřad a žádat úředníky o stanovisko, zda jde o akci anarchistů či nikoliv, na což řekl, že radši uvidí všechna policejní ředitelství a probační úřady v plamenech, než aby šel prosit státní úředníky o povolení k vycházce.

Tentokrát soudní pisálci neměli takovou fantazii jako minule, kdy v rozsudku městského soudu psali, že když Igor před několika lety cestoval z rodiči po Evropě, nastoupil do letadla v Barceloně a tam jeho stopy skončily – nepodařilo se zjistit, kde nadále pobýval. Policajti se dost pozorně nepodívali do Igorova pasu a usoudili, že asi 16letý anarchista odcizil letadlo plné cestujicích a nepodařilo se zjistit, kde ho pak ukryl. Rozsudek vrchního soudu už proto nepůsobí tak vtipně. Přikládáme však také původní rozsudek městského soudu, abyste se aspoň trochu pobavili.