VÝZVA! – MARTINOVA SITUACE SE NEZLEPŠILA, NAOPAK!

http://vscr.cz/veznice-pankrac-26/informacni-servis-1616/nejcastejsi-dotazy-649/stravovani-odsouzenych-5901

http://vscr.cz/veznice-pankrac-26/informacni-servis-1616/nejcastejsi-dotazy-649/stravovani-odsouzenych-5901

O Martinově situaci jsme v rámci kampaně AntiFénix informovali už několikrát. Jeho strava se však nijak nezlepšila, díky čemuž se zhoršil jeho zdravotní stav. Na následujících řádcích je kopie části dopisu, který zasílá Martinova sestra “Veganské Společnosti”. Pod dopisem najdete typy jak (nejen) Martinovi pomoci, které jsme vydali už před několika měsíci, ale stále jsou aktuální. Vyzíváme k solidární pomoci!

“Dobrý den
Jsem sestra Martina I., zatčeného při policejní akci Fénix 28.4.2015. Momentálně je případ ve fázi vyšetřování a bratr je umístěn ve Vazební věznici Praha Pankrác.

Minulý týden umožnili Marťovi telefon, kde mě žádal-doslova prosil, aby jsme mu pomohli řešit jeho stravování. Bohužel VV Pankrác mu stále není ochotna vyhovět v jeho stravovacích návycích, a to ani po neustálém nátlaku.
Momentálně se jeho strava skládá převážně ze sójové drti, kterou si nechá zalít vroucí vodou, ochutí, rýžových chlebů, občas zeleninu kterou si může nakoupit 1x týdně v bufetu. Nemá podmínky k tomu, aby měl delší dobu potraviny které podléhají zkáze přímo na cele. (předpis věznice pozn. red.)

I když jsem mu zajistila veganský balík, má nárok pouze 1x za 3 měsíce, a to o maximální hmotnosti 5kg, to bohužel je řešení pouze krátkodobé.

Minulý týden navštívil Marťa lékaře ve VV Pankrác, že prostě není schopen po víc než 8 letech veganského stravování přejít jen tak, na konzumaci masa, že ho prosí o pomoc. Pan doktor byl s odpovědí velice rychlí, ať prý prostě začne jíst maso a přestane dělat problémy. Nejedná se sice o náboženské vyznání, ale o jeho stravovací zvyk a zásadu. Po konzultaci se svou lékařkou je dost pravděpodobné, že by měl právě při přechodu na standardní stravu na kterou tak dlouho není zvyklí zdravotní komplikace. Nemluvně o tom, že se jedná o jeho zásadu a životní filozofii.

Prosím Vás spojte se s Martinovým advokátem a zkusme společně pomoct mému bratrovi.

Děkuji
S úctou, Pavla B.”

Jak pomoci?

Konkrétně Martinovi můžeme pomoci přímou podporou, jako je pozdrav přes zdi věznice, nebo zaslání dopisů, finanční podporou, nebo nátlakem na věznici. Věznici je možné navštívit, volat nebo psát vedení vazební věznice Pankrác a Ruzyně a požadovat dodržování vlastních směrnic o stravě lidí, které vězní:
V případě Martina kontaktujte VV Pankrác: Vězeňská služba ČR, Vazební věznice Praha-Pankrác, P. O. Box 5, 140 57, Praha 4, telefon: +420 261 031 111, e-mail:
vvpankrac@vez.pan.justice.cz.
V podobné situaci je také Igor na Ruzyni: Vězeňská služba ČR, Vazební věznice Praha-Ruzyně, Staré náměstí 3, 161 02, Praha 6, telefon: +420 220 510 000, e-mail:
e-podatelna@grvs.justice.cz

V tuto chvíli je velice důležitá také finanční podpora. Právní pomoc zatčeným a dalším obviněným je spojena s velkými finančními výdaji. Finance také použijeme na hrazení vězeňských poplatků a zaplacení balíků s jídlem a ostatními věcmi, které ve vězení nejsou k dispozici (knihy, rádio, psací potřeby, holící strojek, telefonní karty, hygienické potřeby atd.). Budeme rádi za uspořádání jakékoliv benefiční akce. Zde je bankovní spojení pro finanční pomoc:

8760190237/0100
IBAN CZ98 0100 0000 0087 6019 0237
SWIFT CODE: KOMBCZPPXXX (KOMBCZPP).

Více typů a triků najdete v rubrice “Jak pomoci?”