Běloruští anarchisté na svobodě (AF)

Na našem blogu se téměř výhradně zaměřujeme na informace týkající se policejních represí a anarchistických vězňů v České Republice. Tentokrát uděláme vyjímku a přebíráme zprávu z profilu Anarchistické Federace o propuštění běloruských anarchistických vězňů na svobodu.

Артем Прокопенко

Běloruští anarchisté na svobodě

V sobotu 22. srpna 2015 propustil prezident Lukašenko politické vězně ve své zemi. Po pěti letech se tak na svobodu dostali i anarchisté Igor Oliněvič, Nikolaj Dědok a Artěm Prokopenko. Amnestie pro politické vězně nebyla předem ohlášena, lidé se o ní dozvěděli až z médií nebo od propuštěných, kteří se najednou objevili doma. Ti byli prostě zničehonic odvedeni k bráně věznice, kde jim předali jejich věci a poslali je pryč.
Ze strany Lukašenka jde o zřejmý ústupek západu, k němuž ho mohla dovést ekonomická krize a sociální problémy v zemi. Ať už je cíl vysoké mocenské hry jakýkoli, jsme rádi, že jeho vedlejším efektem je propuštění našich kamarádů na svobodu.
Anarchisté Igor Oliněvič, Nikolaj Dědok i Artěm Prokopenko byli spolu s dalšími odsouzeni v roce 2011 k několikaletým trestům za více či méně radikální politické akce, které jim ovšem při neobjektivním soudním procesu v podstatě nebyly dokázány.
Těžko představitelné podmínky v běloruských věznicích snášeli důstojně hlavně díky solidární podpoře, projevované lidmi zvenčí po celou dobu, co byli za mřížemi. Například Nikolaj Dědok řekl po propuštění: „Cítil jsem obrovskou podporu od prvního do posledního dne. Poslední den jsem ještě dostal desítky dopisů s přáním k narozeninám, takže jsem je ani nestačil všechny přečíst. Když člověk ví o téhle solidaritě, nic není úplně nepřekonatelné.“
O osudech běloruských anarchistických vězňů jsme informovali už například prostřednictvím brožurky vydané v lednu 2014 a překladu knihy Igora Oliněviče Jedu do Magadanu, který vyšel v dubnu téhož roku. Výtěžek z prodeje knihy byl předán běloruským anarchistům.
Propuštění běloruských kamarádů vlastně otevřelo letošní mezinárodní týden anarchistických vězňů, kterých je po světě stále ještě dost. Od letošního jara máme anarchistické vězně i u nás – dejme jim najevo svou solidaritu!

Zdroje:
abc-belarus.org/?p=6313#more-6313
revbel.org/2015/08/anarhisty-na-svobode/#more-35395