Deník Referendum: Případ Igora Ševcova: postup policie vzbuzuje hluboké pochyby

Policie odmítá provést důkaz, který by mohl prokázat alibi vazebně stíhanému studentovi za útok na dům ministra Stropnického. Odpůrce Putinova režimu, který do ČR přišel studovat, měl mít jako motiv to, že je anarchista.

Nálepka s nápisem: "Feuer Allen Gefaengnissen

Nálepka s nápisem: “Feuer Allen Gefaengnissen”

„Od počátku tohoto tisíciletí jsme svědky podivné mánie hledání ruské národní ideje a propagace vlastenectví. Tento směr má podporu všech parlamentních stran, nejvíc vládnoucí strany, ale také například komunistů. Za víc než deset let se nikomu nepodařilo národní ideu najít, zato se objevila spousta netolerance, xenofobie, náboženského fanatismu a prosadily se netolerantní zákony,“ říká mladý muž Igor Ševcov s mikrofonem v pražském clubu Cross.

Přednáší anglicky, česky se učí. Vysvětluje, jak ruská média podporují pořady, které šíří nacionalistické nálady, předsudky a národní mýty.

Podle Ševcova se v Rusku neustále hledá nějaký vnitřní nepřítel, za kterého může být označen prakticky kdokoli. Ale také vnější nepřítel, třeba Evropská unie. Součástí propagandy se stal kult cara, kult pravoslavné církve a kult Stalina a jeho éry.

Ultrapravicové skupiny se militarizují. V Rusku také vzniklo několik zákonů, které omezují svobodu lidí. Několik jich vyjmenovává, mimo jiné zákon o cenzuře z roku 2012, který umožňuje blokovat internetové stránky. Od jeho přijetí jich státní moc zablokovala zhruba půl milionu. Nebo zákon o propagaci homosexuality mezi mládeží. Ten umožňuje stíhat lidi, kteří udělají veřejně coming out.

V ruské společnosti vzrůstá také agresivita a útoky na přistěhovalce ze střední Asie, na další cizince a Romy. Přednáška trvá půl hodiny a působí jako osvěta nějaké lidskoprávní organizace. Mladý muž také kritizuje ruskou roli v konfliktu na Ukrajině. Klidně by mohl mluvit na pozvání Knihovny Václava Havla nebo Člověka v tísni.

Studuje vysokou školu, ale česky se naučil, aby mohl podvracet
O několik měsíců později, když už se naučil dobře česky a dostal se na dvě vysoké školy a v září měl začít studovat na pražské filozofické fakultě, zatkla Igora Ševcova policie a obvinila ho, že házel zápalné láhve na dům ministra obrany Martina Stropnického. První zprávu o jeho zadržení přinesl Respekt.cz a další média ji převzala.

Policie Igora Ševcova původně podezírala ze sprejerství v souvislosti s protesty proti věznění obviněných v operaci Fénix a s jeho činností v kampani Antifénix. Ta se snaží čelit policejním represím vůči anarchistům.

Brožura o operaci Fénix se snaží vyvracet oficiální verzi, kterou policie předkládá veřejnosti.

Ševcova 18. června předvedl k výslechu policista „Kavka“, dobře známý anarchistům z operace Fénix. Zabavil mu kameru, počítač a tablet. Také mu odebrali pachové stopy, které je o osm dní později dovedly k tomu, že právě on by měl být pachatelem útoku na dům ministra obrany. Zatkli ho na demonstraci v Brně na podporu uprchlíků.Igor Ševcov není jediným podezřelým, v usnesení o vazbě jsou zmíněni dva další možní pachatelé, kteří ale jen těžko mohli být v kontaktu se zadrženým. Jeden z nich, který byl policií vytipován kvůli tomu, že prý patrně posílal Stropnickému výhružné dopisy, pochází z Pelhřimova. V současné době je hospitalizován v Bohnicích na psychiatrii. Druhý by měl být z Legie anonymních občanů.Sice nemá rád Putina, ale je to anarchista
Pavel Čižinský jako obhájce obviněného upozorňuje na to, že jeho klientovi schází motiv. Policie ho konstruuje ze skutečnosti, že Igor Ševcov je anarchista a je v kontaktu s českými anarchisty. A rovněž z informací od Federální bezpečnostní služby Ruské federace.V Rusku byl Ševcov totiž opakovaně trestán za organizování neohlášených demonstrací a shromáždění. Například proti anexi Krymu. To už ale česká policie neuvádí a informace od tajné služby represivního státu nekriticky přejímá.Stejně jako přejala překvapivou teorii o tom, že student, který se rok připravoval na zkoušky, se česky prý neučil proto, aby tu mohl studovat, nýbrž jen proto, aby nepotřeboval tlumočníka k uskutečnění svých plánů. V Praze se měl totiž údajně pokusit o založení české odnože ruské „anarchobolševické skupiny“ pod názvem Autonomní akce. Její členové se hlásí k myšlenkám zničení státu a všech jeho součástí, tedy státního aparátu.

Anarchisté se proti policejním represím brání. Igor Ševcov se také zapojil do kampaně.

Dalším důvodem k podezření je účast obviněného na solidárních demonstracích před věznicemi na Pankráci a v Ruzyni. Přitížila mu rovněž skutečnost, že u něj policie našla samolepku s německým nápisem Feuer allen Gefängnissen, což si mylně přeložila jako „Vše začíná ohněm“. Heslo je v českém překladu „Spalme všechna vězení“, což je ovšem metafora. Historicky je to heslo bojovníků za práva především politických vězňů.Policie ho spojuje i se žhářským útoky takzvané Sítě revolučních buněk, a to na základě skutečnosti, že kampaň Antifénix má stránky na stejném serveru, kde jsou kompletně zveřejňována sdělení Sítě revolučních buněk. Je to internetový server italských anarchistů, kam si různí čeští anarchisté umisťují své webové stránky proto, aby jim je policie neblokovala, jako se to stalo během operace Fénix několika anarchistickým webům.Zároveň se však podle české policie chystal stopem uprchnout do Španělska, a tam se „mezi spřátelenými anarchisty ukrývat před orgány státní moci.“ To, spolu s dalším jeho údajným plánem odjet autostopem do Ruska, slouží jako hlavní argumenty ke vzetí do takzvané útěkové vazby. Dalším důvodem, tentokrát pro vazbu koluzní, je údajná, avšak nijak nedoložená obava, že bude ovlivňovat svědky. Pachové stopy by za běžných okolností jako důkaz k zahájení trestního stíhání asi nestačily, ale policie se ohání společenskou nebezpečností skutku, který měl spáchat.Proti obvinění svědčí kromě absence motivu i skutečnost, že se na láhvi nenašla jeho DNA, jak informoval Respekt. Sám obviněný navíc tvrdí, že tu noc, kdy měl házet láhve, spal na své koleji, kde je dobrý kamerový systém a zároveň mříže na oknech, kterými se budova nedá opustit. Ve svém dopise z vězení se rozhořčuje nad tím, že videozáznam z koleje policie stále neprošetřila.Pokud se potvrdí, že Ševcov má pro daný večer pevné alibi, jež je možno snadno prokázat způsobem, který Policie ČR účelově pomíjí, nepřichází pomalu čas na to, aby v ní nastaly personální změny? Politicky motivovaných represí a politicky motivovaných liknavostí už začíná být nepřijatelně mnoho.