Zločinec, nebo oběť? (12.7.2015 respekt.cz)

Tímto článkem bychom vám chtěli ukázat jak o Fénixu píšou maintreamová média. Mnoho informací je pomíchaných. Názor si udělejte sami.

DNA muže podezřelého z útoku na dům ministra Stropnického se neshoduje s DNA ze zápalné lahve
Dva týdny poté, co byl zatčen muž podezřelý z útoku na dům ministra obrany Martina Stropnického, je stále nejasné, zda byl dopaden skutečný pachatel. Podle informací Respektu se mladý (ruský anarchista) k činu nepřiznal a policie nemá v ruce žádný přímý důkaz. Přesto zůstává podezřelý nadále ve vazbě.

Náhodná stopa
Zhruba ve čtyři hodiny ráno z neděle na pondělí 8. června dopadly na rodinný dům ministra Stropnického v pražské čtvrti Suchdol čtyři zápalné lahve (politik předtím opakovaně čelil výhrůžkám e-mailem a poštou včetně hrozby likvidace dětí). Ministr nebyl doma, dvě lahve explodovaly před domem a jedna na balkoně v prvním patře. V domě spala část politikovy rodiny, ale nikdo nebyl zraněn. Poslední lahev k domu vůbec nedoletěla a později byla nalezena kousek za plotem. Právě díky ní mohla policie sejmout pachové stopy a najít vodítko k možnému pachateli.
Mužem, který byl zadržen, se přitom detektivové zabývali kvůli něčemu zcela jinému. Poté co v minulých měsících provedli zátah na levicové anarchisty z tzv. Sítě revolučních buněk a část z nich následně obvinili z přípravy teroristického útoku na vojenský vlak (viz rámeček Kolik jich je?), se do jejich hledáčku dostal i jeden dvacetiletý občan ruské národnosti.
Upozornil na sebe účastí na nedávné demonstraci za propuštění podezřelých kolegů, na níž společně s několika dalšími lidmi pokreslil zeď ruzyňské věznice, kde jsou zadržovaní. Cesty mladého radikála a policie se protnuly ještě v souvislosti s dalším případem v minulých týdnech, útokem na pražskou restauraci Řízkárna (anarchisté měli zapálit auta majitele restaurace). (Ruský anarchista) údajně podle policejního podezření akce svých souputníků natáčel.
Policie mu proto v rámci vyšetřování mimo jiné odebrala pachové stopy, od nichž si slibovala, že vyloučí či potvrdí jeho zapojení do napadání majetku vlastníka restaurace Řízkárna. Ty se však nečekaně shodly s pachovými zkouškami odebranými na nerozbité lahvi u domu ministra Stropnického. Rus byl na konci června zatčen v Brně na levicové demonstraci proti neonacistům a vzápětí byl převezen do Prahy k výslechům. Při nich útok zápalnými lahvemi opakovaně popřel.

Pozorná žena
V Česku zadržený muž studoval vysokou školu a dosud nebyl trestán. Známí ho popisují jako klidného člověka, který se neprojevoval násilně. Na vyšetřování se podílí pražská kriminálka a Vojenská policie, která jeho možnou vinu opírá kromě pachové zkoušky ještě o protimilitaristický motiv. Rus se měl vymezovat proti Stropnickému jako politickému představiteli armády a represivních složek.
O jaké důkazy to policie opírá, není nicméně jasné. Sama pachová zkouška je považována spíše za nepřímý důkaz, s nímž se soud nemusí spokojit. Policie si sice zadala expertizu DNA, z ní však vyšlo, že vzorky odebrané na lahvi se neshodují s podezřelým. Kriminalisté případ nekomentují s tím, že na něj státní zástupce uvalil informační embargo. „K důkazům a zadrženému se nebudu vůbec vyjadřovat,” říká dozorující pražský státní zástupce Ladislav Malovec.
Vyšetřování provází od začátku několik nejasností. Podle informací Respektu například neporušenou lahev nenalezla řada na místě zasahujících mužů zákona, ale až pár hodin po jejich odjezdu politikova žena Veronika Žilková. Část detektivů, kteří se pak ke Stropnickým dostavili později, nevěděla, že jejich kolegové již provedli ohledání místa.
V tuto chvíli nelze vyloučit, že policie choulostivý případ hodila na nezkušeného anarchistu. Ve hře samozřejmě dál zůstává i možnost, že podezřelý muž, jenž bydlel v blízkosti Stropnického domu, čin provedl. Jeho DNA, která by mohla sloužit jako přímý důkaz, například mohla překrýt jiná DNA, jež se na lahev mohla dostat neprofesionálním nakládáním s důkazem.
Prokázání případné viny bude mít policie nicméně značně ztížené. Z místa totiž neexistuje ani obrazový záznam, protože vojenská policie na ministrův dům v minulosti nenamontovala kamery. Zákon to nevyžaduje, u ministrů členských zemí NATO je ale zvýšené zabezpečení obvyklé. Státní zástupce chce ve stíhání podezřelého i přes pochybnosti zatím pokračovat. Jestli a kdy se případ dostane k soudu, není nicméně jasné.

Kolik jich je?
Vedle vyšetřování útoku na dům ministra Stropnického dál pokračuje i případ tzv. Sítě revolučních buněk. Policie obvinila pět lidí z přípravy zapálení vlaku, respektive nepřekážení trestnému činu. Ti, kdo měsíce předtím zapalovali policejní auta, mýtné brány a některé další terče a kvůli nimž rozsáhlá policejní akce proti levicovým anarchistům původně začala, však stále unikají. Dál přitom ve svých útocích pokračují. I když se zprvu zdálo, že jde o jednání řady anarchistů, pátrání je zúženo na několik podezřelých.
Síť revolučních buněk může být jen velmi úzká skupina, která se snažila vzbudit dojem, že je výrazně početnější. Levicová scéna policii obviňuje, že akce proti ní vyprovokovali policejní provokatéři nasazení do jejich hnutí, policie však trvá na pevnosti svých důkazů. Například odposlechů, jež mají dokazovat, že část levicových extremistů skutečně plánovala násilné akce. Útok na dům Stropnického s akcemi Sítě revolučních buněk nemá mít souvislost.

zdroj: http://RESPEKT.IHNED.CZ/c1-64300030-zlocinec-nebo-obet