Praha 6: Ševcov přestupek nespáchal, jeho jednání je nepostižitelné (denikreferendum.cz)

Foto28

Ruský student a anarchista Igor Ševcov se podle rozhodnutí městské části Praha 6 nedopustil přestupku tím, že natáčel sprejování na zeď ruzyňské věznice. Za toto jednání, posuzované původně jako trestný čin napomáhání při poškozování cizí věci, byl v minulosti už dvakrát odsouzen, poprvé k dvouletému vyhoštění a podruhé k tříletému zákazu účasti na akcích organizovaných anarchistickým hnutím. Nejvyšší soud ale letos jeho jednání přehodnotil jako možný přestupek, nikoliv jako trestný čin. Podle advokáta Pavla Čižinského byl Nejvyšší soud vůbec první institucí, která věc posuzovala apoliticky, bez předpojatosti vůči Ševcovově ideologickému přesvědčení. Případ pak v rámci přestupkového řízení řešila Praha 6.

„Mrzí mně, jakým způsobem případ monitorují média. Píší pouze o tom, že věc byla odložena, úplně ale opomíjí zdůvodnění. Zatímco trestní zákoník obsahuje trestný čin účastenství na poškozování cizí věci, podle přestupkového zákona takové jednání vůbec postižitelné není,“ komentoval pro Deník Referendum mluvčí městské části Praha 6 Ondřej Šrámek.

Boj o legální pobyt pro Ševcova nekončí.
Případ by tím pádem mohl být u konce. Nadále ale nebyla vyřešena otázka dalšího pobytu Igora Ševcova v České republice, kde studuje etnologii na pražské Filozofické fakultě. Ševcova totiž policie původně nestíhala za natáčení sprejování, ale za údajný útok na dům ministra spravedlnosti Martina Stropnického (ANO). Přestože neexistovaly přímé důkazy, Ševcov strávil tři měsíce ve vazbě. Během této doby mu administrativní chybou vypršela platnost studentského víza. Jeho prosincovou žádost o pracovní vízum ministerstvo vnitra zamítlo z důvodu nedodržení podmínky trestní zachovalosti. Tento důvod je nyní irelevantní, vyhošťovací řízení však přesto pokračuje.

To, jak bylo vše přehodnoceno z teroristického útoku na ani ne přestupek, nejlépe ilustruje, co je celá kauza zač. Ani to mi ale moc nepomůže, dopady pociťuji doteď – například pořád bojuji za legální pobyt a moc dobře to nevypadá, takže pro mě se reálně nic nemění. Všichni koneckonců víme, že zákony a soudy nefungují tak, že soudce bouchne kladívkem a řekne: Tohle všechno je naprostá blbost, dejte mu už někdo vízum a přestaňte vyvádět,“ vyjádřil se pro Deník Referendum Ševcov.

Za neoprávněné trestní stíhání a tříměsíční vazbu požadoval ruský student po státu odškodné ve výši milion a půl korun. V červnu se mu ministerstvo spravedlnosti omluvilo a odškodné přiznalo, jeho výše však dostahuje jen 360 tisíc korun. Ševcovův advokát Pavel Kožoušek tak podle studentových slov podá další žádost.

Stíhání anarchisty kritizoval například novinář Petr Uhl nebo filosof Jan Sokol. Policie podle jejich názoru stíhala Ševcova kvůli jeho politickému smýšlení. Rozsudek Vrchního soudu nařizující tříletý zákaz účasti na akcích anarchistického hnutí byl navíc od začátku nejednoznačný. Probační mediační služba proto pro Ševcova vytvářela seznam akcí, na něž nesmí. Mezi ně patřilo například rozdávání jídla lidem bez domova organizované iniciativou Food not Bombs nebo akce ekologického hnutí Limity jsme my.

Přestože jsem byl nakonec úplně zproštěn viny, Stropnický získal politické body tím, že se v kontextu takzvaného útoku na jeho dům odehrávalo představení před americkou ambasádou (s jednotkami americké armády – pozn. ANTIFÉNIX). Policie se zase snaží navýšit si rozpočet a velké kauzy se jí hodí k prokazování vlastní legitimity. V evropském kontextu se represivní struktury snaží pod záminkou boje proti terorismu potlačovat jakákoliv nepohodlná hnutí,“ dodává Ševcov.