Šlachotovo pátrání inspiruje ke zločinu

microsoftattack.jpeg.size.xxlarge.letterbox

Aprílový příspěvěk na novém blogu Tomáše Zeleného.

Policejní útvar, který se rád chlubí tím, že údajně odhaluje tu nejzávažnější kriminalitu, tentokrát podle všeho sám inspiroval řecké militantní anarchisty z Neformální anarchistické federace k zapálení budovy společnosti Microsoft v Aténách. Je to vedlejší nezamýšlený důsledek podvrhu, jímž bylo prohlášení k podpálení policejního auta v Olomouci v březnu loňského roku. Součástí prohlášení, které bylo přeloženo do několika jazyků, byla také výzva k dalším sabotážím. Autoři zmíněného podvrhu jsou nejspíš vyšetřovatelé policejní akce Fénix, za kterou stojí Jiří Dreksler z “Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu” a Vladimír Pazourek z Městského státního zastupitelství v Praze.

Během uplynulých téměř dvou let se stala prohlášení o uskutečněných žhářských nebo jiných sabotážních akcích běžným obsahem různých anarchistických webů. Pro dosažení maximální osobní bezpečnosti rozesílají aktéři těchto sabotáží anonymní prohlášení na kontaktní emaily webů, o kterých se domnívají, že mají potřebu o těchto událostech informovat. Ten, kdo takové prohlášení publikuje, pak ovšem nemá prakticky žádnou možnost ověřit jeho autenticitu a zveřejňuje ho s rizikem, že se jedná o podvrh. Zda to v anarchistickém prostředí opravdu funguje popsaným způsobem, zřejmě chtěli prověřit pisatelé prohlášení o podpálení policejního auta v Olomouci. To vše krátce před samotnou razií Fénix v dubnu loňského roku.

Nejméně na čtyřech webech (ZDE, ZDE, ZDE a čtvrtá stránka Anarchokomunistické alternativy již není funkční) bylo uveřejněno, že 26. března mělo být podpáleno policejní auto v Olomouci. Pod prohlášením byla podepsán skupina FAI/IRF, což je zkratka pro tzv. Neformální anarchistickou federaci. Tato skupina nebo lépe řečeno mezinárodní militantní hnutí anarchistů se celosvětově přihlásilo k desítkám sabotáží a uvedený olomoucký útok měl být prvním útokem jejím jménem v České republice. Právě v tomto prohlášení se čtenáři českých anarchistických webů mohli poprvé setkat s označením “Fénix” ovšem v trochu jiném světle, než jak se o něm píše dnes. V prohlášení, kde se pisatelé přihlásili k podpálení policejního auta, bylo uvedeno:

Náš útok a komuniké je příspěvkem k Projektu Fénix 2015 “Zničme Represi”. Projekt Fénix je jen hra. Můžeme tu hru hrát, můžeme ji kdykoliv ukončit. Můžeme dělat, co chceme. Je to kreativní hra podle našich pravidel. Kdokoliv se může přidat k této hře. Kdokoliv může opustit tuto hru. Když nikdo tuto hru nebude hrát, hra zanikne. To je součást života. Je to jen naše volba. Za čas se objeví nová hra. Důležité je, že je to hra podle našich pravidel. Hra, která probouzí vášeň a radost. Zároveň hra destruktivní. Destruktivní pro autoritu. Projekt Fénix je solidární praxí a může být i naší vlastní bojovnou analýzou. Proto, abychom se v boji poznávali. Proto, abychom plánovali, jak lépe zaostřit naše zbraně proti Existujícímu.

Tento podvrh byl dokonce tak úspěšný, že byl téměř okamžitě přeložen do angličtiny a uveřejněn několika zahraničními weby (ZDE, ZDE, ZDE a ZDE) Někomu za to stálo ho přeložit také do polštiny (ZDE). V žádných českých celostátních nebo lokálních médiích se neobjevila o údajném útoku dodnes jediná zmínka. Ovšem pisatelům se zřejmě nedopatřením povedlo tak vznětlivé prohlášení, že v době, kdy ještě o připravovaném policejním zátahu Fénix vědělo pouze několik vyvolených vyšetřovatelů a státních zástupců, inspirovalo k dalšímu žhářskému útoku, tentokrát opravdovému. V pondělí 6. dubna před čtvrtou hodinou ranní někdo zapálil řecké ústředí společnosti Microsoft na třídě Kifisias v aténské čtvrti Marousi (ZDE). Útok byl proveden výbušným zařízením ze dvou kanystrů. Způsobil menší požár a lehké materiální škody. O tři dny později se k útoku přihlásila řecká odnož Neformální anarchistické federace (ZDE a ZDE), o čemž informovala také některá média (ZDE). V českém překladu (ZDE) uveřejněném téměř okamžitě na webu Jailbreaking, který se militantnímu anarchismu dlouhodobě věnuje, jsme se mohli dočíst o zdroji inspirace této sabotáže:

Tato naše akce je příspěvek k návrhu kamarádů z české FAI/IRF, kteří zapálili policejní auto a navrhli vytvoření mezinárodního akčního projektu se jménem “Zničme represi”, formovaného jako Projekt Fénix. Navíc, je to náš příspěvek k mezinárodnímu dni solidarity s uvězněnými kamarády v Chile. Kamarádi, tato exploze byla také pro vás!

microsoftattack.jpeg.size.xxlarge.letterbox

news27_5

Důvodů, proč si myslet, že autory podvrhu prohlášení o “olomouckém útoku” jsou vyšetřovatelé ze Šlachtova “proti-mafiánského útvaru”, je hned několik. Šlachtův útvar prověřoval sabotážní akce militantních anarchistů ze Sítě revolučních buněk a krycí název Fénix pro vyšetřování vytvořil již v červenci 2014, což by mohly dosvědčit osoby obeznámené s policejními dokumenty. To znamená, že případ byl takto policií nazýván osm měsíců před zveřejněním podvrhu prohlášení Neformální anarchistické federace s označením “Projekt Fénix”. Z časové posloupnosti lze vyloučit, že by byl policejní zásah pojmenován podle “kampaně” uvedené v prohlášení podepsané FAI/IRF a zdá se, že tomu bylo právě naopak. Ostatně by se nejednalo o první policejní provokaci, jak získat ze “zájmového prostředí” nějaké informace. Stačí si vzpomenout na podivný neonacistický web (ZDE a ZDE), který byl v době zásahů proti pravicovým extrémistům označován mnohými za dílo policie. Ať si každý upřímně zodpoví na otázku, jak je statisticky pravděpodobná shoda náhod, že by někdo vytvořil podvrh s “kampaní” Fénix v době, kdy revoluční anarchisty pod stejným označením vyšetřuje policie. Jako nejpravděpodobnější se jeví pojmenování “kampaně” v podvrhu prohlášení podle utajované akce přímo policisty, kteří při psaní nečekali, že se jim vše trochu vymkne z rukou.

Další indicií, že podvrh je dílem českých ochránců zákona, může být skutečnost, že v extrémistických reportech není o podvrhu žádná zmínka, přestože v minulosti byly “nepotvrzené útoky” zmiňovány. Pokud se začteme do čtvrtletních situačních zpráv o extremismu, které pravidelně uveřejňuje Ministerstvo vnitra, najdeme zde zmínky o všech deklarovaných útocích Sítě revolučních buněk a dalších radikálních skupin, a to včetně “potvrzených” i “nepotvrzených” útoků. Například ve druhé čtvrtletní zprávě o extremismu z roku 2014 (ZDE) i výroční zprávě o extrémismu za rok 2014 (ZDE) je uveden “nepotvrzený” útok na rezidenční bydlení v Praze na jaře 2014. Kompletní informace ministerstvo ve svých reportech praktikovalo až do poslední zprávy z podzimu 2015, kdy od informování o útocích radikálů bez vysvětlení upustilo. Jediný útok ve sledovaném období, který nebyl nikdy mezi “potvrzenými” a “nepotvrzenými” útoky zmíněn, byl právě útok na policejní auto v Olomouci. Zda je to dílem náhody nebo úmyslu, se pravděpodobně nikdy s jistotou nedozvíme.