DEMONSTRACE, 28.8. Praha – “Kdo ohlídá hlídače”

PROHLÁŠENÍ

Senzační zpráva rozvířila na konci dubna letošního roku stojaté vody domácí žurnalistiky. České policii a zvláště „elitním“ kriminalistům z ÚOOZ se podařil husarský kousek – během několikaměsíční rozsáhlé policejní operace příznačně pojmenované Fénix prý zabránili prvnímu vážně míněnému teroristickému útoku v novodobých českých dějinách a odkryli rozsáhlou síť teroristů. Při raziích a zatýkaní podezřelých dokonce zabavili vysoce nebezpečnou a tajemnou rouru naplněnou výbušninou.

V následujících týdnech a měsících však začala na povrch vyplouvat celá řada nových informací, díky kterým dostala původně jasná a bezchybná mediální fasáda úspěšné policejní operace povážlivé trhliny. Kromě pro média velmi lákavých „úniků“ informací z utajených policejních zdrojů, které měly za cíl, pokud možno ještě více posílit obraz nebezpečných teroristů, začaly na povrch vyplouvat nejen pochybné okolnosti zásahu a zatýkání, ale i metody, které policie během celé několik měsíců trvající operace hojně využívala, a o kterých se spousta lidí mohla domnívat, že skončily na smetišti dějin spolu s předchozím režimem: masivní odposlechy telefonů a internetové komunikace, sledování policisty v civilu v ulicích, vyhrožování vážnými nepodloženými obviněními ve snaze dostat jakékoliv informace od zadržených či svědků, kteří byli poté propouštěni bez jakýchkoliv obvinění, „návštěvy“ policie v bytech aktivistů v brzkých ranních hodinách a celá řada dalších „nestandardních“ postupů. Ty navíc ani zdaleka nemířily jen proti samotným podezřelým, ale zasáhly mnohem širší okruh lidí, kteří měli tu smůlu, že si je policie zařadila do škatulky „extremistů“. Jak moc je policie ochotna pohybovat se na hraně zákona či dokonce za ní, se ukázalo po zveřejnění detailů odhalených nedávným hackerským útokem na servery pochybné italské firmy zabývající se počítačovou špionáží. Podle nich si česká policie v lepším případě pololegálním způsobem a za obrovskou sumu peněz objednala vytvoření počítačových virů. Viry jí měly umožnit rovněž infiltraci počítačů a emailů levicových aktivistů. Nad legálností celého podniku, stejně jako absencí účinné kontroly užití těchto prostředků již vyslovil pochybnosti i Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ).

Policie však neinfiltrovala pouze počítače a telefony. Největší otazníky a pochybnosti totiž vzbudila podivná role tajných policejních agentů, kteří infiltrovali skupinu osob později obviněných z přípravy útoku na vlak. Zůstává přitom nejasné, jak velkou roli hráli v přípravě údajného útoku sami tajní policisté, kteří podle všeho budou v roli klíčových svědků obžaloby v připravovaném procesu. Vážné pochybnosti ohledně legitimity jejich nasazení dokonce projevila řada známých osobností veřejného života v otevřeném dopise policejní inspekci a státnímu zastupitelství.

Krátce po zatýkání, které v některých případech probíhalo mimo jakýkoliv právní rámec, proběhla v rozporu se zákonem další pochybná spektakulární akce: vyklizení kulturně-sociálního centra Cibulka, při kterém policie nasadila více než stovku těžkooděnců a vodní dělo. Zásahem si jako už tolikrát přivlastnila pravomoc soudu, v tomto případě rozhodovat občansko-právní spor majitele s nájemníky. Samostatnou kapitolou pak je dlouhodobá snaha policie zabránit realizaci projektu autonomního sociální centra Klinika. Pouze několik dní po raziích pak došlo k tvrdému zákroku proti antifašistům blokujícím pochod neonacistů Brnem. V témže městě byl o necelé dva měsíce později na další antifašistické demonstraci za dramatických okolností speciální policejní jednotkou zatčen mladý ruský anarchista. Policie – která se nezdráhá vznést sebeabsurdnější obvinění – ho podezřívá z pokusu o útok zápalnými lahvemi na dům ministra obrany ve jménu Putinova režimu, který se však ve skutečnosti naopak snaží tvrdými represemi ruské anarchistické hnutí zlikvidovat. Přestože proti němu policie nemá žádný přímý důkaz, zůstává mladík i nadále ve vazbě.

Všechny tyto akce mají společného jmenovatele – snahu české policie „zatočit“ po tzv. pravicových extremistech i s jejich údajným ekvivalentem na opačném pólu politického spektra. Jejich nebezpečnost spočívá podle policejních výročních zpráv mj. v přílišném kladení důrazu na demokratické principy, v promítání dokumentů o lidských právech, pořádání antirasistických demonstrací či požadování spravedlivého vyplacení dlužné mzdy zaměstnancům restaurace. Celá vlna represí tak působí jako cílená koordinovaná snaha diskreditovat a potlačovat opoziční hlasy, stejně jako rozvíjející se sociální a politické alternativy.

Tyto akce jsou určitým vyvrcholením dlouholeté „drobné“ šikany levicových a anarchistických aktivistů, signalizují však zároveň i něco mnohem hrozivějšího: policie dále postupuje v aktivním budování vlastní mocenské pozice. Jejím průvodním jevem je vytváření vlastní politiky, spojené s hledáním a potíráním jí vytvořených ideových nepřátel bez nutnosti brát ohledy na stávající zákony. Policie si tímto strašením extremismem či terorismem ušlapává cestičku ke stále vyššímu rozpočtu, větším pravomocím a důkladnějšímu dohledu nad námi všemi. Jsme tak v současné době svědky plíživé „neo-normalizace“, ve které budou jakékoliv opoziční hlasy tvrdě umlčovány? Kdo se ocitne v hledáčku policie příště? Ekologičtí aktivisté, nevládní organizace či někdo další? Jak si policie představuje svou verzi ideální orwellovské společnosti lze vydedukovat z výroků některých vysoce postavených policistů, snících o „dokonalých“ databázích DNA všech obyvatel ČR, kamerách na každém rohu či stále větších pravomocích při sledování aktivit uživatelů internetu.

My ale chceme jinou společnost, skutečně demokratickou, svobodnou a solidární, kde se lidé nemusí bát projevit svůj názor bez hrozby následných represí a sledování. Za takovou společnost je však potřeba bojovat. Můžeme začít tím, že řekneme v ulicích nahlas a společně jakou společnost rozhodně nechceme a jaké politické praktiky odmítáme.

Stop sledování a zvyšovaní dohledu! Stop policejní svévoli! Stop represím vůči levicovému a anarchistickému hnutí!

Pokud se DNES společně nepostavíme proti postupujícím nesmyslným represím státu a jeho policie, můžeme již ZÍTRA společně sedět!